Golf for Fun
Hovedsponsorer:
AWM Invest Borup Kemi I/S
Platinsponsorer:
Nordea GH Ejendom A/S
VIP-sponsorer:
Enemærke & Petersen A/S Select Sport A/S
Samarbejdspartner:
Catja & René Concare it

Tvær Allé 8 | 4100 Ringsted | Tlf.: 57 61 87 97 | E-mail: info(at)tms-ringsted.dk 
Åbningstider: Mandag, tirsdag, onsdag og torsdag kl. 13.00-16.00

Nyheder

7.06.2005

God tur til Prag!

Herreligaholdet var på en sjov, hyggelig og spændende tur til Prag.

Værterne var meget gæstfrie og imødekommende.

Vi boede på et godt hotel og forplejningen var fin.

Under hele turen var der en guide, som servicerede os, samtidig med at de havde stillet en lokal bus til rådighed.

 

Det rent sportslige var to kampe mod det tjekkiske A-landshold.

De lå i deres sidste forberedelser inden deres EM-kval.kampe mod Portugal.

Den første kamp var en decideret træningskamp, mens den anden kamp var af mere officiel karakter. Til den anden kamp, som blev vist i tjekkisk TV, blev der også spillet nationalmelodier, selv om de spillede ”Kong Christian stod ved højen mast”!

 

Træningskampen lørdag tabte vi med 32-22 og den officielle kamp tabte vi 27-22.

Der var ingen tvivl om, at tjekkerne på dette tidspunkt er i bedre form end os, men specielt i den officielle kamp gav vi dem virkelig modstand, og var meget tæt på ved stillingen 18-20.

 

Så spillemæssigt var det en udmærket oplevelse for vort hold og det er altid udviklende at spille sådanne kampe. Tjekkiet er jo en A-nation i håndbold og har nogle professionelle profiler på landsholdet, som til daglig spiller på nogle af de bedste tyske bundesligahold.

 

Tjekkerne udtrykte stor tilfredshed med den modstand de havde fået i kampene!